Bir çocukta dil engeli nasıl aşılır? - Blog Novakid Türkiye
Motivasyon&Gelişim

Bir çocukta dil engeli nasıl aşılır?

Erken yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenmek birçok fayda sağlar. Bu gerçeğin farkında olan ebeveynler, çocuklarını genellikle 3 veya 4 yaşından itibaren bir dil okuluna İngilizce derslerine yazdırırlar. Bununla birlikte, küçük bir çocuğun İngilizce kelimeleri ve bireysel cümleleri öğrenmesi ve hatta İngilizce oyunlara ve etkinliklere katılması bile yaşayan bir dil ile temasın yerini almayacak. İngilizceyi erken yaşlardan itibaren sınıfta, kitaplardan ya da İngilizce masallardan öğrenen birçok çocuk İngilizceyi anlamakta iyidir, ancak ortak bir sorunla karşılaşırlar, bu da dil engelidir.

Dil engeli, çocuğun konuşmasını aniden engelleyen ve çocuğun kelime dağarcığını bilmesine rağmen kendini İngilizce olarak ifade edememesine neden olan görünmez bir güç gibidir. Bu genellikle İngilizce konuşmada veya günlük konuşma dilinde yetersiz iletişimin sonucudur. Bir çocuk İngilizce dersi sırasında Türk akranlarıyla birlikte olduğunda, İngilizce bir konuşma başlatmak onun için kolay değildir. Bugün dil engeline daha geniş bir açıdan bakacağız ve onu kırmak için kanıtlanmış çözümler sunacağız. Çocuğunuzun İngilizceyi cesurca konuşabilmesi için bir çocuğun dil engelini aşmanın yollarını öğrenin.

İngilizce dil engeli – nedir?

Dil bariyeri olarak da bilinen dil engeli, hem yabancı dili hiç bilmeyen kişilerde hem de dili bilen, ancak nadiren kullanma fırsatına sahip olan kişilerde ortaya çıkan bir yabancı dilde pratikte iletişim kurma güçlüğüdür. Bu nedenle dil engeli, yabancı bir dil konuşma korkusudur. Daha da önemlisi, bu konuşma korkusu, örneğin İngilizcede, çoğunlukla öğrencinin kafasında oluşan duygusal bir blokajın sonucudur. İngilizce kelime ve dilbilgisini iyi bilen kişilerde bile dil tıkanıklığı, ciddi bir hata yapma, anlamama, alay edilme veya yanlış bir aksan kullanma korkusuna tepki olarak ortaya çıkar.

Ancak, yabancı dil öğrenme sürecinde hata yapmanın doğal ve hatta gerekli bir şey olduğunu hatırlamakta fayda var. Yabancı dil öğrenmenin en hızlı yolu, dil engelini aşmak ve aktif olarak iletişim kurmaya çalışmaktır. Her konuşma hatası hızla düzeltilebilir ve yalnızca düzenli İngilizce konuşma, dil engelini etkili bir şekilde kırar ve daha fazla, özgür iletişimin kapısını açar.

Dil engeli nasıl aşılır – kanıtlanmış yollar

Sesli okumak

Bir çocuğun İngilizce masalları ve kitapları yüksek sesle okuması, onun İngilizcedeki sesine alışmasını sağlayacaktır. Bu da konu kendi başına İngilizce konuşmaya geldiğinde çocuğunuzun güvenini artıracaktır. Kitaplar da, çocuk bir kez yüksek sesle okunduğunda hatırlanacak ve daha sonra bir konuşmada çocuk tarafından kullanılacak birçok kelime bulacaktır.

Günlük aktiviteleri gerçekleştirirken İngilizce konuşmak

Bu, çocuğunuzun İngilizce öğrenirken daha fazla İngilizce konuşması için tüm aile tarafından uygulanabilecek basit bir yöntemdir. Evde günlük aktivitelerinizi yaparken: temizlik, yıkama, yemek pişirme, oyun oynama; ne yaptığınızı yüksek sesle söyleyin… İngilizce olarak!

Anadili İngilizce olan biriyle çevrimiçi dersler

Novakid yabancı dil okulunda çocuklar, anadili İngilizce olan kişiler tarafından yürütülen derslere katılırlar. Bu form, küçükleri sürekli İngilizce iletişim kurmaya zorlar ve doğrudan dil engelini kırar. Ek olarak, anadili İngilizce olan bir kişinin derslerinde çocuk doğru telaffuzu ve iyi bir aksan öğrenir.

Yabancı yerlere tatile gitmek

Çocuğunuzun dil engelini aşmasını ve İngilizce ile gerçek bir iletişim deneyimi yaşamasını istiyorsanız, tüm aile ile tatile gidin. Bu sırada çocuğu, örneğin bir dondurma, oyuncak veya kartpostal almaya gitmeye ikna edin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: