Image

Online English classes with natives for preschool children

 • Oyun ders formatı
 • Anadili ingilizce olan öğretmenler ile dersler
 • Çocuklar için ilgi çekici program
 • Bireysel online dersler
ÜCRETSİZ DENEYİN

How we teach young learners

We Immerse

Children of 4-6 years old quickly absorb information. The main thing is to create the necessary environment and set the right example. This is only possible at classes with native speakers. From the very first class children dwell into English, and the learning process becomes natural and exciting.

We Play

Games and new experience this is how we can engage kids at a young age. An international team of professionals has developed an exciting interactive program with game techniques specially designed for children of 4-6 years old.

We Engage

Children love colorful pictures, games and songs. We kept in mind this aspect of kids' psychology while creating Novakid program. Mimics, gestures, interactive tasks are actively used at classes. This helps establish connection between teachers and kids and show first results very soon.

We Teach

Kids will learn the English language starting with simple material gradually moving up to more complex. At the end of the course the child will be able to name and describe objects around them, will learn the alphabet, and answer basic questions about themselves.
Video

Watch how it works

2 minutes

Novakid Öğretmenleri

You can schedule classes with one or several teachers, choose a substitute teacher.

Kristen

Güney Afrika
İş tecrübesi: 4 yıl

Brittani

ABD
İş tecrübesi: 10 yıl

Garret

Güney Afrika
İş tecrübesi: 3 yıl

Ashleigh B

Birleşik Krallık
İş tecrübesi: 6 yıl

Ryza

Filipinler
İş tecrübesi: 5 yıl

Veronica

Filipinler
İş tecrübesi: 4 yıl

Edgar

Ireland
İş tecrübesi: 4 yıl

Dani

Güney Afrika
İş tecrübesi: 3 yıl

Meagan

Güney Afrika
İş tecrübesi: 7 yıl

Walter

Kanada
İş tecrübesi: 6 yıl

Jeth

Filipinler
İş tecrübesi: 5 yıl

Justine

Güney Afrika
İş tecrübesi: 8 yıl

Jamie

ABD
İş tecrübesi: 4 yıl

Owen

Güney Afrika
İş tecrübesi: 25 yıl

Khadine

Filipinler
İş tecrübesi: 4 yıl
Ve 650 farklı öğretmen daha!
 • 2 yılı aşkın eğitim tecrübesine sahip ana dili İngilizce olan kişiler
 • Aylık gerçekleşen 'Nitelik Yükseltme' program katılımcıları
 • Uluslararası diploma ve sertifika sahipleri ( CELTA, TEFL, TESOL, TKT )
 • Çocuklara İngilizce'nin büyülü dünyasının kapısını aralayan coşkulu profesyoneller

Teachers recommend

Amy Elizabeth

Novakid program creator

We have tried to make the program and the learning process itself as clear as possible for both the child and the parent. After each class, teachers leave comments on the lesson so you can understand how the progress goes. You may as well find a video of the class in your account. In between classes, you can look through slides with your child and watch videos. 10 minutes before the lesson, kids can practice words in an exciting game. While walking or doing daily activities, repeat the words, ask what it is or who it is. Let your kid use new vocabulary every day and you will notice how it helps the learning process and how fast your kid is progressing!

Monique Darquea

Novakid teacher mentor

In mastering a language (both native and foreign) there is so-called “silent period" when a child only listens and delves into it. It takes some time before a kid can reproduce new words. Each child is unique, so it can take a different time. Teaching your child a foreign language, do not stop, even if you think that the baby does not understand anything. Words and phrases learned during this period will remain with them for the whole life!

Clinton Williams

Senior teacher in Novakid

We ask parents to stay around if a child gets confused or needs help with a computer. Do not worry and do not rush to prompt if answers do not come right away. Trust the teacher and the methodology. This will help the teacher a lot to quickly establish contact with the student. And also do not focus on correcting mistakes. After a few lessons, your kid will get used to the teacher, the format and will become more independent.

Yorumlar

Saadet

Saadet

Ada, 9 yaş3. Seviye, 17 ders
image preview

Ada ve Aras’ın, #İngilizce eğitimi açıkçası bu seneye kadar benim için 2. plandaydı, adaptasyon süreci uzun süren çocuklar olduğu için🙏🏻 Bu sene bu konuda özel ders aldırmak istesem de, okul dışında çocukları fazla sıkmak istemediğim için kararsız kalmıştım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile deneme dersi aldığım @novakidturkiye ile başladık ve ben çok çok memnun kaldım👏🏻 Ebeveyn Hesabından, öğretmenimizin uygun saatlerine göre düzenlenen 25 dakikalık derslerde interaktif ve birebir eğitimle, Ada kendi tabletiyle derslere bağlandı, hem çok keyif aldı hem de kelime dağarcığını şimdiden geliştirdi.

Esra

Esra

Aise, 12 yaş5. Seviye, 14 ders
image preview

Yarıyıl tatilinde Ayşe oynuyor,geziyor,dinleniyor... Ama İngilizce derslerini de hiç aksatmıyor,hatta iple çekiyor diyebilirim...Nereye mi gidiyoruz,hiçbir yere tabii ki...Ders bize,eve geliyor...@novakidturkiye sağolsun...Ders günü,saati belli,şifremiz de elekronik posta adresimize yollandı...Her hafta salı günü,saat 18.30’da evde,bilgisayar ekranının başında Ayşe...Çünkü @novakidturkiye den Roxanne öğretmeniyle İNGİLİZCE KONUŞACAK,DİNLEYECEK,OKUYACAK-YAZACAK...Dersleri ben de sessizce dinliyorum,özellikle telaffuz konusunda müthiş faydalanıyorum...Ayşe,öğretmeni Roxanne’e bayılıyor...Her ders bitiminde bu sisteme iyi ki girmişiz diyorum...Düşünsenize yol,trafik çilesi yok,derse çocuk yetiştirme telaşı yok...Sıcacık ev ortamında,huzur ve keyifle sindire sindire öğrenmek şahane...Derslerin sonunda çocuğunuzun performans bilgileri de size aktarılıyor,bu da başka bir artı...

Özge

Özge

Arca, 9 yaş1. Seviye, 22 ders
image preview

Görüntülerimiz bir ingilizce ders gecesinden. @novakidturkiye ile anadili İngilizce olan ya da anadil düzeyinde olan seçtiğimiz öğretmenimizle ders saatimiz başladı. Yarım saate yakın süren bu ders saatinde yerinde oturmakta zorlanan Arca’nın, hareketli ve enerjik anlatımıyla öğretmen nasıl da ilgi ve dikkatini topluyor. Dersten hiç kopmıyor. Hem ders değil ki, ingilizce sohbet ve oyun onlarınki. Arca öyle sanıyor en azından😂. (Story’e linki koyuyorum , ücretsiz deneme dersinden siz de faydalanın) Not: Bugün bir e-posta aldım, 14 Ocak - 3 Şubat arasında her hafta aldığımız 4. dersi de ücretsiz yapmış Novakid. 3 ders biz alıyoruz, 1 ders hediye geliyor. Kesinlikle kaçırmayın derim! Tatil lazım ama büsbütün eğitime ara vermek de olmaz. Haftada 4 ders hiç yorucu da olmaz. #cocuklariciningilizce #onlineingilizce #novakid_tavsiye

Şebnem

Şebnem

Irmak, 10 yaş4. Seviye, 33 ders
image preview

Ben geldiiiim. Hem de bu sefer indirimle geldim. Birkaç aydır sizin de gördüğünüz gibi haftada bir ya da iki gün @novakidturkiye ile İngilizce dersi yapıyor Irmak. Evde olmadığımız zaman telefonla, evdeysek bilgisayar başında. Öğretmeni Ashley ile bol bol sohbet ediyor. Çok da seviyor. Novakid, İngilizce konuşmaya teşvik ederek öğrenmenin etkili bir yolunu sunuyor. İlk derslerde seviye belirleniyor ve ona göre bir program çıkartılıyor. Adı ders, ancak ders gibi değil. Çocuklar sıkılmıyor çünkü 25-30 dakikayı geçmiyor. Biliyorsunuz yıllardır İngilizce’nin üzerinde çok duran ve elinden geleni yapan biri olarak ben de çok seviyorum Novakid’i. Daha önce bir kod paylaşmıştım hediye ders için. Şimdi aynı kodla yüzde 20 indirim alıyorsunuz beş ya da 10 derslik paket satın aldığınızda. Bana sık sık İngilizce için neler yaptığımı soranlara söylüyorum, deneyin gerçekten çok seveceksiniz ve devam etmek isteyeceksiniz. İlk deneme dersi zaten ücretsiz. Bu akşamki story’lere de bakabilirsiniz. Öne çıkanlara ekliyorum Novakid adıyla. İndirim kodu “Şebnem3853” Değerlendirmeyi unutmayın. Bir sorunuz varsa da buradayım. 🧡💙🦋 #novakid_tavsiye #cocuklariciningilizce #onlineingilizce #ingilizceogreniyorum İsterseniz unutmamak için kaydedin. İyi eğlenceler 😉

Questions from Parents

My child has never studied English!
The game format of classes and a special methods allow us to teach English from scratch, even our youngest students. We as well have created Novakid virtual room with interactive tasks and colorful pictures. Little students may need your help, so please try to support them especially at first several classes.
Kapat
Isn't it early to learn English at preschool age?
Young age is the best for learning languages. Kids under 6 years old are able to study 2 and 3 languages at the same time if they have a proper language environment. This is exactly what Novakid Level 0 program is for! Kids learn letters, words and simple conversational phrases in a fun way together with a native speaking teacher.
Kapat
My child can not read and write even in the native language! Will the program suit us?
Yes, it will. At Level 0, we prepare students for reading and writing in English. Children at early age are very good in absorbing new information. This helps us build the process in a very natural way, just as if children learn to speak their native language.
Kapat
Which method do you use to teach kids?
Children of 4-6 years old actively explore the world through games. And we kept this in mind while creating Level 0 program. Rules do not work here, only games! Novakid specialists have developed an interactive program based on a communicative approach using colorful and catchy pictures, games and songs. A native speaking teacher adjusts the material individually with the help of gestures and mimics (TPR method).
Kapat
What is a Total physical response method? (TPR)
This is a very popular method used in teaching preschool children. New words, phrases and constructions are remembered with the help of gestures, pantomime and games. Thus, kids can learn a lot of words by associating them to moves or pictures.

Young learners are not able to translate. Their thinking pattern is mostly visual. To remember a new word, a child needs to connect it to its image or a gesture. And this is how TPR method works.

Kapat
Why does the class last only for 25 minutes?
If we are talking about a focused learning, then 15 minutes is already a serious work for young learners. 25 minutes is an ideal option for online individual classes with a native speaker. It doesn't stress children nor demotivates them.
Kapat
How long does the course last?
Level 0 for children of 4-5 years old consists of 63 lessons. The course can be completed in six months if you plan to study 2-3 times per week. Read more
Kapat
What will my child learn by the end of the course?
 • Understand and use simple conversational phrases;
 • understand and follow simple instructions of the teacher during the lesson;
 • understand and build simple sentences about the objects around, body parts, favorite food, toys, family, age, clothing;
 • distinguish between all letters of the English alphabet (from A to Z).
Kapat
Do parents need to be at a class?
It is very important to support the child, especially at the first class. After several lessons, kids get used to the format of classes, the teacher and will be ready to cope on their own.
Kapat