Mutluluk, hormonlar ve İngilizce öğrenmesi - Blog Novakid Türkiye
Bilim Motivasyon&Gelişim

Mutluluk, hormonlar ve İngilizce öğrenmesi

Günümüzde mutluluğun önemi ve mutluluk seviyesini artırmanın yolları her yerde gündemdedir. Aslına bakarsak her şey oldukça basit.

Bizi ve çocuklarımızı mutlu eden 4 temel hormon vardır. Onları öğrenerek daha mutlu olmamızın 4 kolay yolunu buluruz!

Dopamin, hedeflere ulaşıldığında üretilir vebu hormonun oluşması hedeflerin önemi ile ilgili değil, zaferlerin sayısı ile ilgili. Ne kadar çok hedefe ulaşırsanız, o kadar iyidir, en küçüğü bile sayılır!
NovaKid’deki dersler sırasında çocuklar her derste yeni İngilizce kelimeler öğrenirler. Başarıyla tamamlanan bir görev için bir ödül – bir yıldız alırlar. Her yeni kelime, her yıldız küçük bir zaferdir. Ne kadar mutluluk yaşanır hayal edebiliyor musunuz? 🙂
Siz de bu sisteme katılın! Çocuklarınız için küçük, ulaşılabilir hedefleri belirleyin. Bir kitabın 3-5 sayfasını okumak, 10 dakika egzersiz yapmak, oyuncakları yerine koymak gibi … Ve mutlaka çocuğunuz hedeflere ulaştığı için onu övün.

Serotonin – Onaylandığında ve tanındığında üretilir. Diğer bir deyişle, insanlar bizi sevince mutlu oluruz.
Öğretmenlerimiz, en küçük zaferler için bile öğrencilerini övüyor ve teşvik ediyorlar. Bu da çocukları daha mutlu ediyor. Siz de çocuğunuzu cesaretlendirmeyi unutmayın.

Oksitosin – Yakın ilişkiler ve aşkla üretilir.
NovaKid’deki derslerde daima bir sevgi ve destek atmosferi hüküm sürer.
Çocuklarınıza sıkı sık sarılın ve onları ne kadar sevdiğinizi söyleyin. Tam mutluluk için, günde 8 kucaklamaya ihtiyacımız vardır. Bu yüzden sarılmak sadece çocuklar için değil ebeveynler için de faydalı olacaktır.

Endorfin – hareket sırasında üretilir.
Büyük ihtimalle öğretmenlerimiz burada yardım edemeyecek. Yani bu hormonun sorumluluğu ebeveynlere aittir. Anlaştık mı?

Sporun ne kadar önemli olduğunu unutmayın! Çocuğunuzun gerçekten zevk aldığı sporu veya etkinliği bulmasına yardımcı olun. Dans, yüzme, jimnastik, tenis, koşma, dövüş sanatları … Kesinlikle her spor çocuğunuzun mutluluğunu artırır!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: