Scrolltop arrow icon
TR
TR flag icon
Mobile close icon
Paylaş
a İngilizce öğrenmeye nereden başlamalı?
Ebeveynler için tavsiyeler
Star icon
26.11.2021
Time icon 12 min
Comment icon 0 yorum
Heart icon 0 beğeni

İngilizce öğrenmeye nereden başlamalı?

İçindekiler

Yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlamak için asla geç değildir! Bu hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir. Tabii ki, çocuklar için yeni kelimeler, deyimler ve kavramlar öğrenmek yetişkinlere göre çok daha kolaydır, ancak araştırmalar sistematik çalışmaya ve istekliliğe bağlı olarak herhangi bir yaştaki herhangi bir kişinin bir yabancı dili etkili bir şekilde öğrenebileceğini göstermektedir.

En küçük öğrenciler için yabancı dil öğrenmek kesinlikle yapılacak en kolay şeydir. Bunun nedeni, çocukların sözde dil engeli olmamasıdır. Çocuklar kendilerini istekli ve özgürce ifade ederler, istemeden İngilizce şarkılar ve tekerlemeler söylerler ve yeni öğrendikleri cümleleri hevesle kullanırlar. En küçük öğrenciler her zaman iletişime odaklandıkları için dilde hata yapmaktan korkmazlar.

Ne yazık ki, yetişkinler iletişim kurmak için gereken kelime dağarcığıyla bağlantılı korku ve belirsizliğin üstesinden gelmeyi biraz daha zor buluyor. Ayrıca yetişkinlerde hatırlama süreci çocuklardaki kadar etkili değildir. Bununla birlikte, tüm yetişkinlere İngilizce öğrenmeye başlamaları tavsiye edilir çünkü araştırmalar, yabancı dil öğrenmenin de dahil olduğu zihinsel aktiviteyi mümkün olduğunca uzun süre tutmanın doğrudan daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam anlamına geldiğini göstermiştir. Zihne yeni uyaranlar sağlayarak, onun sürekli faaliyetini ve verimliliğini sağlamayı önemsiyoruz. Bu da, İngilizce öğrenmeye başlayan en yaşlı öğrenci grubu için çok önemlidir.

Novakid’de çocuklara İngilizceyi oyun yoluyla öğrettiğimizi unutmayın. Sınıflar 4 – 12 yaş arası öğrenciler için uygundur. Bu nedenle, erken yaşlardan itibaren anadili İngilizce olan kişilerle İngilizce öğrenebilirler!

İngilizce öğrenmeye başlama nedenleri

Her insan için bir yabancı dil öğrenmeye başlama kararı tamamen farklı bir nedenden olabilir. En küçük çocuklar ve ebeveynleri farklı bir öğrenme motivasyonuna sahip iken, ergenler ve yetişkinler veya yaşlılar farklı bir motivasyona sahip olacaktır. İyi haber şu ki, İngilizce öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir.

En küçük öğrenciler için, bir dil öğrenmeye yönelik teşvik, çoğunlukla çocuklarının erken yaşta İngilizce öğrenmesini isteyen ebeveynlerden gelir ya da ilkokul birinci sınıftan itibaren tüm çocukların devam etmesini şart koşan bir okul şartıdır. Yabancı dil dersleri. Daha büyük çocuklar için, genellikle İngilizce olmak üzere yabancı bir dil öğrenmek için ek bir teşvik, tatildeyken ziyaret ettikleri, oraya gitmeyi veya başka bir ülkeye öğrenci değişimine gitmeyi planladıkları bir ülkeye duydukları hayranlık olabilir. Gençler arasında İngilizce öğrenmenin yaygın bir nedeni de yabancı filmleri, dizileri, kitapları, bilgisayar oyunlarını ve telefon uygulamalarını anlama isteğidir.

İngilizce veya başka bir yabancı dil öğrenmeye karar veren yetişkinlerin bu karar için birçok nedeni vardır ve bazıları çok bireysel olabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman yetişkinler arasında İngilizce öğrenmeye teşvik edici etkenler şunlar olabilir: bir iş gezisi, iş yerinde yabancı dil kullanma ihtiyacı, kalıcı olarak yurtdışına gitme, yabancı sevgiyi tanıma veya yabancı bir aile ile iletişim kurma arzusu. Türkiye’de uzun süre yaşamamak.

İngilizce öğrenmek – Nereden başlamalı?

Şu anda dünyanın en popüler yabancı dili olan İngilizce’yi öğrenmeye başladığınızda, kararınızı yeniden düşünmeli ve kendinizi uzun vadeli (birkaç ay veya birkaç yıl) bir işe hazırlamalısınız. Bir yabancı dil öğrenmek, ancak titiz ve sistemli bir şekilde yapılırsa ve buna olumlu yaklaşırsak, beklenen sonuçları bize getirecektir.

Her insanın farklı bir hızda öğrendiği de dikkate alınmalıdır, bu nedenle bir dili bir hafta, iki hafta veya bir ayda öğreneceğimiz baştan varsayılamaz. Aslında bir dil öğrenmek bir ömür sürer! Yıllar içinde yeni dil deneyimleri toplayarak her gün yeni bir şeyler öğreniyor ve dil bilgimizi her gün genişletiyoruz. Yabancı bir dili akıcı kullanan insanlar bile sürekli yeni şeyler öğreniyor. Bir dili öğrenmeye nereden başlayacağınızı biliyorsanız, daha kolay!

Kendi başınıza çalışmayı seçebilir veya bir öğretmenin yardımıyla İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunu seviyenize göre ayarlayın, her durumda plan biraz farklı olabilir – sonuçta, konu İngilizce öğrenmeye geldiğinde, her plan biraz farklıdır – öğrenmeye hazırlıklı başlamak, uygun çalışma materyallerini elinizde bulundurmak ve son olarak İngilizce konuşmaya başlamak önemlidir! Anadil düzeyinde dil bilgisi edinilemese de yeni başlayanlar için uygun motivasyona ve bir çalışma planına ihtiyaç duyulacaktır. Evde İngilizce öğrenmek istiyorsanız size bir ipucu vereceğiz. Bunlar nasıl hazırlanır? Ayrıca Novakid’de çocuğunuza yardım edebileceğimizi unutmayın. Okulumuzdaki çevrimiçi kurs uygun ve etkilidir. Öğrenmeye yardımcı oluyoruz ve çocuğunuzun tam olarak ne kadar ilerleme kaydettiğini biliyorsunuz. Bu, tüm yeni başlayanlar için ideal bir seçenektir – bizim yöntemimiz onların stressiz konuşmaya başlamalarını sağlayacak ve siz de memnun kalacaksınız!

Hedefinizi tanımlayın

Sıfırdan İngilizce öğrenmede etkili olabilmek için önce hedefinizi belirlemelisiniz. Hedef ölçülebilir ve yeteneklerimiz dahilinde olmalıdır. Öğrenmeye başladığınızda bir ay içinde akıcı olacağınızı varsaymamak daha iyidir. Daha iyi bir hedef olacaktır: “Bir haftada 10 temel ifadeyi öğreneceğim” veya “İki haftada İngilizce olarak 30 meyve ve sebze ismini öğreneceğim” demelisiniz.

Ayrıca bizim veya çocuklarımızın neden ve nasıl İngilizce öğrenmesi gerektiğini düşünmekte fayda var. Dil öğrenme hedefinin açık ve kesin tanımı, yüksek düzeyde motivasyonu daha iyi korumanıza olanak tanır ve bu da dilde daha hızlı ilerleme anlamına gelir. Ayrıca, bir dil öğrenmek için özel bir motivasyona sahipsek, ihtiyaçlarımıza en uygun yöntemi seçebiliriz. Buna ek olarak,, doğru motivasyon sayesinde İngilizce öğrenmekten yorulduğumuz ve sıkıldığımız, zayıf olduğumuz anlarda, doğru kursa geri dönebileceğiz veya yürümeye başlayan çocuğa neden ısrarla hedefi takip etmenin önemli olduğunu hatırlatabileceğiz. Yabancı dil öğrenmenin her aşamasında olumlu düşünmeye ve başlangıçta kendimiz veya çocuk için belirlediğimiz küçük ve büyük hedefleri sürekli hatırlamakta fayda var.

İngilizce öğrenmek için uygun yöntemi seçin

İngilizce öğrenme motivasyonu çeşitli olabilir, bu da her kişi için farklı bir öğrenme yönteminin doğru olabileceği anlamına gelir. Şu anda, bir yabancı dil öğrenmek için bir dizi fırsat var. Teknolojik ilerleme sayesinde evden çıkmadan kolayca İngilizce öğrenebiliyoruz. İnternette bulunan materyallere, çevrimiçi dil kurslarına veya Novakid tarafından sunulan ve anadili çevrimiçi olan bireysel derslere dayalı olarak kendi kendimize çalışmayı seçebiliriz. Bu yöntem gerçekten etkili! Çocuklara her düzeyde daha iyi, daha akıcı konuşmayı öğretir.

Ancak, bir dil okulunda öğretmenle grup halindeki klasik derslerde veya bir öğretmenle bireysel görüşmelerde geleneksel yöntemlerle öğrenmeyi tercih edersek, bu seçenek de çok etkili bir çözüm olacaktır. Seçilen İngilizce öğrenme yöntemi ne olursa olsun, bizim veya çocuğumuzun öğrenmesinin sadece sistemli olması durumunda etkili olacağını unutmayın.

En yaygın ifadelerle başlayın

Sıfırdan bir yabancı dili öğrenmeye başladığınızda, en başta sizin ya da çocuğunuzun gramer veya karmaşık ifadelere ihtiyacı olmayacaktır. Yeni bir dilin sesine ve telaffuzuna alışmak için, bir konuşma sırasında en basit ve en sık kullanılan kelimelerden öğrenmeye başlamakta fayda var. Aşağıdaki gibi basit kelimeler ve cümlelerle başlayabilirsiniz:

 • Benim ismim…
 • Ben…
 • X yaşındayım…
 • Lütfen
 • Teşekkürler
 • Günaydın!
 • Güle güle!
 • Selam!
 • Kişiler: Ben, sen, biz, sen, onlar,
 • Zaman göstergeleri: her zaman, asla, bazen, şimdi, yarın, bugün
 • Sorular: Kim? Ne? Nereye? Ne olarak? Ne zaman? Ne kadar? Niye ya?
 • 1’den 10’a kadar sayılar
 • Evet / Hayır
 • Bağlaçlı cümleler: ve, çünkü, ama, yani

Amaç, dilde mümkün olduğu kadar çok sayıda temel kelime ve kelime öbeği öğrenmek olmalıdır. Zaten İngilizce’de yaklaşık 100-200 basit kelimeden oluşan bir kaynak, sizin veya çocuğunuzun yabancı dilde temel konularda iletişim kurmasını sağlayacaktır, örneğin yurt dışı tatillerinde. Öğrenmenin sonraki bir aşamasında, en basit gramer yapılarını aşamalı olarak tanıtabilir, yeni öğrenilen kelimeleri ve cümleleri bütün, doğru sesli cümleler halinde birleştirebilirsiniz.

İşi keyifle birleştirin

Oyun yoluyla öğrenme, küçük çocukları yeni şeyler öğrenmeye ve keşfetmeye teşvik etmenin en iyi yoludur. Ne de olsa, hiç kimse kitap okumaktan ve “kafadan doldurmaktan” hoşlanmaz. Neyse ki, İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlamak için başka birçok öğrenme yöntemi var.

En küçükler, şarkılardan, tekerlemelerden ve en sevdikleri çizgi film karakterlerinden İngilizce öğrenmekten kesinlikle keyif alacaklardır. En küçükler için harika bir seçim, yürümeye başlayan çocuğunuza İngilizce olarak birçok faydalı kelime öbeği ve kelime öğretecek olan Peppa Pig olacak! Ayrıca, bir hafıza oyunu ya da bilgi yarışması oynayarak da İngilizce öğrenebilirsiniz.

Daha büyük öğrenciler de işle keyfi birleştiren birçok İngilizce öğrenme yöntemi bulacaktır. İlginç ve dikkat çekici bir çözüm, bir bilgi yarışması düzenleyebileceğiniz bilgi kartlarının yanı sıra filmler, diziler, kitaplar ve İngilizce dergiler olacaktır. Tüm hilelere izin verilir ve en önemli şey İngilizce öğrenmekten zevk almaktır. Bu sayede kendinizi sistematik olarak öğrenmeye zorlamanıza gerek kalmayacak ve ilerleme daha hızlı görülecektir.

Pes etmeme

İngilizce veya herhangi bir yabancı dili sıfırdan öğrenmeye başladığınızda birçok hata yapacağınız aşikardır. Bununla birlikte, cesaretiniz kırılmamalı ve daha fazla öğrenmekten caymamalısınız. Dil öğrenimi uzun vadeli bir hedeftir, bu nedenle küçük gecikmeler olacaktır ve gelecek için değerli bir ders olarak ele alınmalıdır. Bir kez yanlış bir söz söylersek ve biri bizi düzeltirse, bu iyi! Bu sayede gelecekte kelimenin doğru versiyonunu hatırlayacağız ve doğru şekilde kullanacağız.

İngilizceyi sıfırdan öğrenirken tembellik edip geride kalsak bile, yine de cesaretimizi kırmak ve tamamen pes etmek için hiçbir neden yok. Sizin veya çocuğunuzun bir dil öğrenme motivasyonunu hatırlamaya ve ısrarla hedefi takip etmeye ihtiyacınız vardır. Herhangi bir gecikme telafi edilebilir ve herhangi bir hata düzeltilebilir. Hatasız insan yoktur ve herkes hatalarından daha iyisini öğrenir!

Konuşmaktan korkmayın!

Bu, İngilizce öğrenmeye başlayan insanlar için en iyi ipuçlarından biridir. En titiz ve sistematik alıştırmalar, cümleleri yeniden yazmak ve telaffuzları dinlemek bile günlük dil kullanımında ilerleme sağlamak için yeterli değildir. Çocuklar yeni öğrendikleri kelime ve deyimleri pratikte kullanmayı yetişkinlere göre daha kolay bulurlar çünkü onların sözde bilgileri yoktur yani dil engeli. – ne pahasına olursa olsun anlaşmaya çalışırlar.

Öğrenmenin en başında, dil bilgisine çok fazla odaklanmaya gerek yoktur. Daha sonra onun için zaman olacak. Sıfırdan bir dil öğrenirken asıl amaç, dil bilgisi açısından tamamen doğru olmayan en basit cümleleri kursak bile mesajı karşıdaki kişiye iletmek olmalıdır. İngilizce konuşmaktan utanmayın ve her ne pahasına olursa olsun iletişime karşı direncinizi kırmaya çalışın. Birçok durumda, el kol hareketleri yapmak ve tanıdık olmayan sözcükleri zaten bildiğimiz sözcüklerle değiştirmek de yararlı olabilir.

İngilizce öğrenmeye nasıl başlanır? – özet

İngilizce öğrenmeye başlamak çok fazla zaman almaz. En önemli şeyler motivasyon, iyi bir plan ve materyallerdir. Süreç zaman alsa da, hangi seviyede olursanız olun başlayabilirsiniz. Şu anda elimizde. büyük olasılıklar. Belirli bir okula, kursa veya yönteme karar vermek zorunda değilsiniz. Sizin için en iyi olanı bulun, kendinizi hazırlayın ve hedefinize sürekli olarak yaklaşın. İngilizce öğrenmenin sadece çocuklukta değil, her zaman mümkün olduğunu bilmelisiniz – ne kadar erken başlarsanız, sonrası kesinlikle çok daha kolay olacaktır!

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arrow icon Önceki
Ebeveynler için tavsiyeler
26.11.2021
Time icon 10 min
Tatil Dönemlerinde Çocuğunuzun İngilizce Eğitim Almasının Faydaları
Sonraki Arrow icon
Ebeveynler için tavsiyeler
26.11.2021
Time icon 9 min
Ders dışı etkinlikler – çocuğu bıktırmamak için ne seçilir?
YouTube
YouTube
05.05.2022
Time icon 8 min
Banana, Fish and Pizza: Novakid’in yeni ve “leziz” hitini keşfetmeye hazır olun!
Bir dil seçin
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Web sitemizi daha kolay kullanmanızı kolaylaştırmak için çerez kullanımı mevcut Siteyi kullanarak, çerezleri tarayıcınıza kaydetmeyi kabul ediyorsunuz.