İngilizce öğrenmek için YouTube nasıl kullanılır? - Blog Novakid Türkiye
Eğitim

İngilizce öğrenmek için YouTube nasıl kullanılır?

Çocuklar İngilizceyi erken yaşlardan itibaren interneti, özellikle YouTube’u kullanarak öğreniyorlar. YouTube, çocuklar için İngilizceyi daha çekici hale getirmek için birçok biçim sunar: film izleme, öğretmenler tarafından yürütülen çevrimiçi dersler, oyunlar ve etkinlikler.

Çocuğumuz için en iyi öğrenme şekli nasıl seçilir?

Her şeyden önce, çocuğumuzun ilgisini çekebilecek şeyleri düşünmeliyiz. YouTube, çocuklar için İngilizceyi çeşitlendirirken birçok kanal sunar, ancak belirli bir form seçimi bireysel bir konudur. Her şey çocuğun yaşına, tercihlerine ve yeni bir dil öğrenmenin ne kadar kolay olduğuna bağlıdır. Çoğu zaman ebeveynler bu seçimi nasıl yapacaklarını bilemezler. Nereden başlamalı? Deneme yanılma ile başlayabilir, çocuğunuzun öğrenmesine en iyi neyin yardımcı olacağını görebilirsiniz. Ayrıca çocuk seçilen formla ne kadar ilgilenirse, ondan ne kadar zevk alırsa, öğrenmenin o kadar verimli olacağını da hatırlamakta fayda var.

Küçük çocuklar için ne yapmalı?

Küçük çocuklar genellikle önce renklere ve hayvanlara dikkat ederler, bu nedenle birçok kanal konuşan, renkli hayvanların sunumuna odaklanır. Şu anda 4 yaşındaki çocuklar YouTube’da sık telefon kullanıyor ve İngilizce videolar izliyor. Ebeveynlerin bunu öğrenmeyle birleştirmeye çalışması iyi olacaktır. Tek yapmanız gereken, çocuklar için İngilizce, okul öncesi çocuklar, 4 yaşındakiler veya çocuklar için İngilizce gibi bir arama terimi girmek ve YouTube size “geniş kapılar” açar. İngilizce videolar ve şarkılar akılda kalıcıdır ve genellikle küçük çocuklar tarafından tekrar edilir. Çocuklar daha sonra yeni öğrendikleri şarkıyı ailenin geri kalanına göstermek isterler. Etkili bir öğrenme şeklidir çünkü bu şekilde ezberlenen kelimeler hafızalarında kalır. Oyunlar ve aktiviteler, bugün sıklıkla özlediğimiz aktivite, öğrenme ve sevdiklerinizle geçirilen zamanı sunar. Novakid, bu tür yöntemleri en küçükler için İngilizce olarak da uyguluyor!

Peki ya daha büyük çocuklar?

YouTube’da çocuklar için İngilizce artık o kadar gelişmiş ki herkes için bir şeyler var. Daha büyük çocuklar, örneğin 8-10 yaşındakiler, genellikle küçük çocuklara göre farklı konularla ilgilenirler. Örneğin doğa konularına tutkulu olan daha büyük çocuklar için İngilizce temalı birçok film varken, daha büyük olanlar bile otomotiv, müzik veya moda hakkında epeyce kanal bulabilir. 
Dili dinleyerek biz de çok etkili bir şekilde öğreniyoruz, birçok kelimenin telaffuzunu geliştiriyoruz çünkü çocuklar onları doğru şekilde tekrar etmeye çalışıyorlar. Elbette öğrencinin ilgi alanı ile ilgili en çok izlenen öneriler bunların en etkilisi olacaktır. Bir çocuğun belirli bir peri masalına veya belgeye ilgisini görürsek, onu İngilizce olarak ona açabiliriz. İzlerken farkında bile olmadan birçok kelime ve deyim öğrenecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: