Bize ulaşın

Sıfırdan İngilizce: Ne Zaman başlamalı?

Tüm modern ebeveynler yabancı dil öğrenme ihtiyacını anlar ve en sık İngilizceyi seçerler. Ancak asıl soru şudur: "Çocuklar ne zaman İngilizce öğrenmeye başlamalı?"
Children

İki karşıt görüş var

Bazıları okul çağında başlamanın daha iyi olduğuna inanıyor, ancak diğerleri doğumdan hemen sonra İngilizce öğrenmeye başlamaya hazır. Her iki yaklaşımın artılarına ve eksilerine bakalım.

    7-8 yaş arası çocuklar için sıfırdan İngilizce öğrenmenin avantajları.

  • İngilizce dersleri okulda başlar. Çocuklar bunun bir ders olduğunu anlar, bu yüzden ilgilenirler ve ciddilerdir.
  • Bu yaşta, anadilin ses-harf sistemi zaten oluşmuştur ve bu sistemi İngilizce öğrenmek, çocuğun varsa bazı konuşma bozuklukları buna da yardımcı olacaktır.
  • Çocuk, diğer çocuklarla tanışmaktan veya oyunlar için fikir sunmaktan korkmaz ve bağımsızlığını göstermeye başlar. İletişim aile çevresinin ötesine geçer ve İngilizce bilgisi yurt dışına seyahat ederken veya tatildeyken kullanılacaktır. İngilizcenin bu şekilde kullanımı, "genel gelişim" için çalışmaktan ziyade sonuç odaklı çalışma için ek bir teşviktir.

    Dezavantajları nelerdir?

  • Öğrenciler okul öncesi ve okul ortamı arasındaki farkı bilirler. Bir çocuk okul çağında İngilizceyi sıfırdan öğrenmeye başlarsa, konuya özel bir sistemi zaten deneyimlemiş olduğu için öğrenme sürecine karşı belirli bir tutumu olacaktır. Ayrıca, öğretmenin bir çocuğu meşgul etmesi ve dil okullarında yeni başlayanlar için İngilizce öğrenmenin okuldakiyle aynı olmadığını kanıtlaması daha zor olacaktır.
  • İlk okul yılları çocuklar için çok streslidir. 1. sınıfta öğrenciler, hayatlarındaki dramatik değişiklik nedeniyle stres altındadırlar. 2. sınıfta çocuklar daha zorlu konular nedeniyle stres yaşarlar. İngilizce soyutlamanın en yüksek biçimidir. Başlangıçta çocuklar hafızalarını bilinçli olarak kullanamazlar ve ana dillerini öğrenme deneyimi onlara yardımcı olmaz.
  • Okulda çocuklar ana dillerinin yazımını ve gramerini öğrenirler. Bu durumda yabancı dil öğrenmek çocukta kafa karışıklığına ve içsel tepkiye neden olacaktır.

Doğumdan itibaren İngilizce

İngilizceye erken yaşta duyulan tutkunun her zaman olumlu bir etkisi ve uzun süreli sonuçları olmayacaktır.

Doğumdan itibaren yabancı dil öğrenmek ne zaman anlamlıdır?

Ebeveynlerden biri yalnızca İngilizce konuşuyorsa veya bir çocuk hem kendi ülkesinde hem de örneğin Amerika'da yaşıyorsa. İki dilli çocuklar uzun süre her iki dili de karıştırırlar ve anaokuluna gittiklerinde bazı konuşma güçlükleri yaşarlar. Bunun nedeni, beynin iki dil sistemini aynı anda ve çok hızlı bir şekilde öğrenmesidir, ancak pasif kelime dağarcığı o kadar hızlı aktif kelimeye dönüşemez, bu nedenle çocuk daha hızlı hatırlayacağı dilin kelimesini kullanır.

Bilmek de önemli...

Erken öğrenmenin "avantajları", çocukların becerilerini kısa zamanda sergilemeleridir. Çok erken yaşta İngilizceyi sıfırdan öğrenen çocuklar, İngilizceyi ana dillerinin sözcükleriyle İngilizcenin karışımı olarak konuşurlar. Konuşmada akıllarına gelen ilk kelimeyi otomatik olarak kullanırlar. İngilizce animasyon filmlerinin karakterlerini sayar, renkleri adlandırır, komut verir, çalar, şarkı söyler, karakterlerden alıntı yaparlar. Ancak, bir çocuğun ana dilinin en sık konuştuğu dil olacağını unutmayın. İkinci dil sürekli kullanılmazsa, çocuk yeni dili çabucak unutacaktır.

Uzmanlar ne diyor?

İngilizceyi sıfırdan öğrenmek için en iyi yaş 4-5 yaştır. Çocuklar zaten ana dillerini akıcı bir şekilde konuşuyorlar ve hafızaları o dile nasıl hakim olduklarını hatırlar. Yeni dili öğrenmesi kolay olacak ve çocuk herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

"Genel gelişim için" İngilizce öğrenmek, hafıza, dikkat, hayal gücü ve soyut düşünmeyi geliştirecektir. Aynı zamanda, öğrenme ve ezberleme için bilinçli mekanizmaların dahil edilmesiyle, dilin yabancı olarak algılanmayacağı ikinci dil sistemini oluşturacaktır.

Kids will look forward to our video lessons!

Novakid Çevrim içi İngilizce Okulunun öğretmenleri, İngilizceyi sıfırdan öğrenmeye başlayan çocuğunuz için heyecan verici ve faydalı dersler hazırlamaya özen gösterecek. Video derslerimiz çocuğunuzu kayıtsız bırakmayacak ve dil ortamına girecek ve İngilizce öğrenmek heyecan verici bir süreç olacak!

Banner