Çocuklara İngilizce okumayı öğretmek: En etkili yöntem nedir?
Eğitim

Çocuklara İngilizce okumayı öğretmek: En etkili yöntem nedir?

Peki çocuklara okumayı öğretirken ilgilerini kaybetmemelerini ve aynı zamanda eğitimin etkin olmasını nasıl sağlarsınız?

İngilizce okumayı öğrenmek kolay değil. Öncelikle, İngilizcenin “Ww”, “Hh” ve “Qq” gibi harfleri vardır ve bu harfler yazıldığından farklı sesler ortaya çıkarır. Ayrıca, birçok okuma kuralı ve tonlarca istisna vardır. Bunların yanı sıra, kapalı heceden heceyi açabilmeli ve ikili ünlülerin, tek sesli ünlülerin, kısa ve uzun seslerin ne olduğunu bilmelisiniz. Mesela ünlü İngilizce kelime “daughter” tam anlamıyla bir kabustur. Bu kelime, sonsuza kadar İngilizce öğrenmeyi bırakmanız için tek başına yeterli bir sebep olabilir. 

Metodistler hala çocuklara yabancı dilde okumayı öğretmeye başlamak için hangi yaşın daha uygun ve hangi yöntemin daha iyi olduğu hakkında tartışıyorlar – fonetik veya “bütüncül kelime” yöntemi. İki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır. 

Fonetik yöntemi

Bu yöntem, harfleri, sesleri ve okuma kurallarını tutarlı bir şekilde öğrenmeyi gerektirir, bu da analizden senteze gitmek anlamına gelir. Avantajları şunlardır: Bu yöntem, çocuklara kelimenin ses ve harf kompozisyonunu duymayı ve çeşitli ses tonlarını ayrı ayrı anlatmayı öğretir. Ancak bir anaokulu öğrencisinin veya küçük bir çocuğun tüm kuralları ezberlemiş olması imkansızdır! Bu yüzden okumak giderek daha sıkıcı hale gelir.

“Bütüncül kelime” yöntemi

Bu yöntem, çocuklara seslerin ve harflerin kurallarını açıklamadan her kelimeyi okumayı hatırlamayı öğretir. Fotoğrafik bir etki gibi. Bu yöntem, küçük çocuklara öğretmek için daha iyidir ve okurken tanıdık kelimeleri tanımalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çocuklar büyüdükçe bilişsel yeteneklerinin daha da geliştiği ve birikmiş deneyim nedeniyle analizi kolaylaştırdığı varsayılıyor. Dezavantajı ise sorunlu kelime yazımlarıdır. Ayrıca, kartlarda değil de metinde göründüğünde tüm kelimelerin %100’ünü tanımak zordur.

Novakid yöntemi

Novakid online platformundaki öğretmenler, yukarıda belirtilen iki yöntemin avantajlarını birleştiren karışık bir yöntem kullanıyorlar – Ses Bilimi Aracılığıyla Okuma.

Çocuklara okumayı öğretmek 4 aşamaya ayrılmıştır:

1) İlk aşamada, çocuklar ana sesleri ayrı ayrı öğrenirler.

2) İkinci aşamada, kelimelerdeki sesleri ayırt etmeyi ve ayrı kelimeler okumayı öğrenirler. 

3) Üçüncü aşamada, ifadeleri ve cümleleri okumayı öğrenirler.

4) Final aşamasında, metinleri akıcı bir şekilde okumayı öğrenirler.

Her aşama, çocuğun İngilizce seviyesine karşılık gelen çeşitli karmaşıklık seviyelerine ayrılmıştır. Toplamda 4 seviye vardır. Novakid eğitim programları başkanı Amy Krovletskaya, bu yöntemin çocukları yavaşça okuma sürecine soktuğunu ve engelleri tek tek aşmalarını sağladığını, bunun da İngilizceye olan ilgilerini sürdürmelerine ve bir sonraki dersi dört gözle beklemelerine yardımcı olduğunu söylüyor. 

Çocuğunuz İngilizce okumayı nasıl öğreniyor? Lütfen yorumlarda bize anlatın.

Novakid web sitesinde ücretsiz İngilizce dersine kaydolun ve çocuğunuza İngilizce öğrenmenin tadını çıkarma fırsatı verin!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: