Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Tüm kategoriler
Close icon
Haberler
İngilizce öğrenme
Ebeveynler için Novakid
TR
TR flag icon
Mobile close icon
CTA background
Çocuğunuz için en iyi İngilizce derslerini planlayın
ÜCRETSİZ DENEYİN
Paylaş
LinkedIn share icon
Havalı komik dinozor, doğum günü, konsept - doğum günü hediyeleri fikirleri
Çocuklara yönelik hediyeler
Star icon
24.10.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 yorum

Çocuklar için doğum gününde alınabilecek en iyi hediyeler nelerdir? İşte çocuklar için ilginç hediyeler!

İçindekiler

Çocuklara doğum gününde alınabilecek hediyeler ebeveynlerin sıklıkla karşılaştığı bir bulmacadır. Çünkü her an bir gelişim içerisinde olan çocuğunuzun ilgi alanları hızla değişir. Dolayısıyla herkesin doğum günü hediye önerilerine göz atmasında fayda vardır.

Peki bir çocuğa doğum gününde ne alınır? Kız çocukları için hediye seçerken ya da bir erkek çocuğu için doğum günü hediyesi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Gelin, doğum günlerini özel kılacak en yaratıcı hediyeleri listeleyelim. Çocukların hem seveceği hem de faydalanacağı en güzel çocuk hediye fikirleri ile bu harika günleri unutulmaz kılalım.

Çocuğa alınabilecek hediyeler: Hediye alışverişinden önce bilmeniz gerekenler!

Yaklaşan özel gün öncesinde bir hediye alışverişine çıkmak şart. Fakat bir hediye seçmeden önce özel günün sahibi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Çünkü çocuğun yaşı, hobileri ve ilgi alanları en yaratıcı doğum günü hediyeleri için harika birer ilham kaynağı olabilir.

Diğer yandan bir çocuğa alınabilecek hediyeler konusunda tek sınırın hayal gücü olduğunu da belirtelim. Her ne kadar akla ilk önce giysi ya da oyuncak ürünleri gelse de, çocuklar da değişik doğum günü hediyeleri almak isterler. 

Peki doğum gününü çok daha özel kılacak bir hediye almadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor? Gelin, en önemli noktaları inceleyelim.

 • Hediyeyi çocuğun yaşını temel alarak belirleyin.

5 yaşındaki bir çocuk ile 7 yaşındaki çocuğa alınabilecek hediyeler arasında büyük bir fark vardır. Çünkü 5 yaşındaki çocuğun hediyesinin gelişim sürecine yönelik olması bir gerekliliktir. Eğitimsel değer, yaratıcılığı destekleyici yapı ve motor becerilerini geliştiren çeşitli hediyeler bu noktada harika bir fikir olabilir.

Ancak 7 yaş ve üstü kız ve erkek çocuklar için spor aletleri, masa oyunları, oda süsleri, el yapım kitleri vb. hediyeler tercih edilebilir. Kısacası doğum günü çocuğunun yaşı, hediye alışverişinde en önemli etken olmalıdır.

 • Çocuk hediye fikirleri için hobi ve ilgi alanlarını temel alın.

Özellikle küçük yaştaki çocuklar için hediye seçmek nispeten daha kolaydır. Çünkü özellikle 7 yaş altı kız ve erkek çocukları genellikle benzer türde içerikleri, animasyonları ve çizgi dizileri tüketirler.

Dolayısıyla bu tür içeriklerdeki karakterlerin figürleri ya da bu karakterleri barındıran boyama kitapları harika çocuk hediye fikirleri olabilir.

 • Ebeveynleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Kız çocukları için hediye ya da erkek çocuğu için doğum günü hediyesi seçerken ebeveynlerle (eğer ebeveyn siz değilseniz tabii) iletişimde olun. Anne ve babalar çocuklarının en çok istediği şeyler konusunda size ipucu verebilir.

Elbette bir ebeveyn olarak çocuk doğum günü sürprizleri ve çeşitli hediyelere göz atıyor da olabilirsiniz. Peki çocuğunuzu hem mutlu edecek hem de günlük hayatına katkı sağlayabilecek en iyi hediyeler nelerdir? Gelin, her ebeveynin ihtiyaç duyduğunu düşündüğümüz doğum günü rehberimize bir bakalım.

Ebeveyn misiniz? ve deneyiminizi paylaşmak istiyor musunuz?
Hikayenizi anlatmak için bize ulaşın.

Çocuğa doğum gününde ne alınır? – Ebeveynler için çocuk hediye fikirleri!

Elbette her anne baba, çocuğunun doğum günlerini unutulmaz kılmak ister. Her ebeveyn bu özel günü çok daha güzel kılmak için çocuğa doğum gününde ne alınır diye sorar, durur.

Kimi ebeveyn farklı doğum günü hediyeleri seçer, kimisi de güvenli ve popüler hediyeleri tercih eder. Ancak bu kararları vermeden önce ebeveynlerin çeşitli ikilemlere düşmesi çok doğaldır. Çünkü çocuklar gerçekten de her geçen gün değişen ve anne babalarını şaşırtan sürprizlerle doludur.

İşte bu noktada bir rehbere ihtiyacınız olduğu kesin. Sizin için çocuğunuza hem fayda sağlayacak hem de onu çok mutlu edecek hediyeleri listeledik.

 • Minyatür yapım kitleri

Minyatür yapım kitleri çocukların el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Genellikle ahşap veya plastik parçalardan oluşurlar ve çocuklar küçük bir yapıyı inşa etmek için rahatlıkla kullanabilirler. Hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim sunarlar.

Eğitsel değeri yüksek bir hediye olan minyatür yapım kitleri sağlık açısından risk de oluşturmamaktadır. Dolayısıyla listemizdeki en yaratıcı doğum günü hediyeleri arasında yer alır.

 • Masa oyunları

Çocuğunuzu en sevdiği çizgi dizilerin temalarında pek çok masa oyunu bulabilirsiniz. Monopoly’de görülen bir ilerleme sistemini çocuk çizgi dizileriyle birleştiren bu tür masa oyunları harika bir hediye olacaktır.

Diğer yandan strateji, kelime ve kart oyunları da çocuğunuzun arkadaşlarıyla harika vakit geçirmesini sağlayabilir. Bunlar da farklı doğum günü hediyeleri arasında yer alır.

 • Oyun evi

Oyun evleri, çocukların hayal gücünü kullanarak oyun oynamaları için özel bir alan sağlar. Ahşap veya plastik modelleri bulunur ve içine oyuncaklarını yerleştirebilirler. Bu tür evleri çadır şeklinde penye ya da muşambadan imal edilmiş şekilde de bulabilirsiniz. 

Çocuğa ait bir oyun alanı sağlayan oyun evleri oyuncakların dağınıklık yaratmasının da önüne geçebilir. Özellikle kız çocukları için mükemmel bir hediye

 • Figür oyuncaklar

Çocuğa ne hediye alınır diye düşündüğümüzde aklımıza figür oyuncaklarının gelmemesi elbette çok zor.

Figür oyuncaklar çocukların hikayeler oluşturmasına ve oynamasına yardımcı olan oyuncaklardır. Süper kahramanlar, hayvanlar, beşik bebekler veya film karakterleri gibi birçok türde bulunabilir. Hediye olarak bir figür alırken çocuğun sevdiği animasyon ve çizgi film karakterleri de tercih edebilirsiniz.

 • El yapımı takı seti

Takı yapım setleri, kız çocuğa alınabilecek hediyeler arasındaki en iyi seçeneklerden biridir. Bu tür hediyeler çocuklara kendi takılarını tasarlama fırsatı sunar. Boncuk, teller, kapatıcılar ve süslemeler içeren paketleri aynı zamanda yaratıcılığı da teşvik eder. 

 • Atmosfer lambaları

Renkli ve eğlenceli tasarımlara sahip atmosfer lambaları, çocukların oda dekorasyonunu kişiselleştirmelerine yardımcı olur. LED ışıklarla aydınlatılırlar ve farklı renk seçenekleri sunarlar.

Bu tür aydınlatma odaklı hediyeler çocuğunuzun odasına yeni bir hava katar. Ancak küçük yaştaki çocuklar için bu tür çocuk hediye fikirleri ikinci planda olmalıdır. Çünkü özellikle 6 yaş altı çocuklardaki parlak ışıklara bakma eğilimi göz sağlığına zarar verebilir.

 • LEGO setleri

LEGO setleri de doğum gününde alınabilecek hediyeler listesinin en popüler önerilerinden biri. Çocukların inşa etme ve yaratma yeteneklerini geliştiren bu setler, en sevilen film ve animasyon karakterlerinin yapı bloklarını da beraber getiriyor. Dolayısıyla çocuk doğum günü sürprizleri noktasında LEGO setleri şahane bir fikir diyebiliriz. 

 • Yaşa uygun deney setleri

Bilim deney setleri, çocuklara temel bilimsel kavramları öğrenme ve deney yapma fırsatı sunar. Kimya, fizik veya biyoloji setleri gibi çeşitli türleri vardır.

 • Keşif kitleri

Keşif kitleri, çocuğunun doğayı, hayvanları ve bitkileri öğrenmesini isteyen ebeveynler tarafından tercih edilir. Bu tür kitler özellikle genellikle büyüteç, rehber kitaplar ve toplama malzemeleri içerirler ve 7 yaş üzeri çocuklar için uygundurlar. 

 • Üç boyutlu kalem ve boyama setleri

Üç boyutlu boyama setleri çocuğun hayal gücünü bir sonraki seviyeye taşıyabiliyor. Çünkü bu setler çocuklara üç boyutlu çizim yapmanın ve bu nesneleri renklendirmenin eğlenceli bir yolunu sunuyor.

Bu setlerde çocuklar çeşitli şekiller ve yapılar oluşturarak bunları birbirine bağlıyor. Bilişsel gelişim noktasında adeta bir devrimi temsil ediyor diyebiliriz. 

 • Kodlama robotu Artie

Kodlama Robotu Artie belki de en yaratıcı doğum günü hediyeleri listesinde zirvede yer alıyor. Çünkü bu harika robot çocuklara temel kodlama ve programlama becerilerini öğretme görevi üstleniyor.

Robot Artie başarılı tasarımıyla çocuğun bilişsel gelişimine katkı sağlıyor. Aynı zamanda çocuğa “sorumluluk verme ve denetleme” becerilerini kazandıran bir çalışma prensibine sahip. Çünkü Artie, çocuklar tarafından belirlenen görevleri başarıyla yerine getiriyor.

 • Çocuk teleskopu

Çocuk teleskopları gökyüzünü incelemek ve astronomiyi keşfetmek isteyen genç gözlemciler için idealdir. Genellikle taşınması kolay ve kullanımı basit ürünlerdir.

Farklı doğum günü hediyeleri arayan ebeveynler için bir teleskop harika olabilir. Çünkü çocuklar bu sayede çocuklar yıldızları, gezegenleri, ayı ve diğer göksel cisimleri daha iyi algılayabilir. Bu aynı zamanda çocuktaki öğrenme refleksini de harekete geçirecektir.

 • Çocuk puf minder

Çocuk puf minderleri çocukların oyun oynarken veya kitap okurken rahatlamaları için mükemmel eşyalardır. Genellikle hafif ve taşınması kolaydır. Farklı renkler ve desenlerde alabileceğiniz koltuklar kesinlikle çocuğa alınabilecek hediyeler arasında. 

Çocuklar için ilginç hediyeler ve en sevilen sürprizleri sizler için listeledik. Sayısız ebeveynden geçer not alan bu hediyeler sizin çocuğunuzu da mutlu edecek diye umuyoruz. 

Novakid’le tanışın!

Çocuğunuz için iyi bir doğum günü hediyesi seçmekten daha önemli bir şey varsa o da İngilizce eğitimidir. Çocuğunuzu erken yaşta; interaktif, ezberci ve kuralcı anlayıştan uzak bir yabancı dil eğitimiyle tanıştırın. Novakid’in 4-12 yaş arası online İngilizce kursuna kayıt olun. Üstelik ilk online İngilizce dersiniz tamamen ücretsiz!

Rate this post

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir
Toplar ve hediyelerle çevrili genç bir çocuk, konsept - sporu seven çocuklar için hediyeler, illüstrasyon
Çocuklara yönelik hediyeler
Hediyeler ve armağanlarla çevrili 5 yaşında bir çocuk, konsept - 5 yaşında bir çocuğa hediye olarak ne verilir, illüstrasyon
Çocuklara yönelik hediyeler
Bir dil seçin
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Web sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Siteye giriş yaparak çerezleri tarayıcınıza kaydetmeyi kabul ediyorsunuz.